Pokud je před vámi stavba rodinného domu, pravděpodobně už jste narazili na energetickou vyhlášku. S ní přichází zásadní otázka, investovat do nízkoenergetického, nebo raději do pasivního rodinného domu?
Víte, co tyto dva pojmy skutečně znamenají a čím se od sebe liší?
Možná si myslíte, že mezi nízkoenergetickým a pasivním domem není žádný zásadní rozdíl. Spojuje je totiž celá řada věcí. Oba tyto typy úsporných staveb nabízí vysoký komfort, příjemné vnitřní prostředí a nižší náklady na energie.
V čem je tedy rozdíl?
První odlišností je celkové množství energie na vytápění.
Nízkoenergetické domy se vyznačují nízkou spotřebou energie na vytápění v rozsahu 15-50 kWh/m2 za rok.
Pasivní domy jsou ještě více úsporné než nízkoenergetické. Mají přísnější požadavky a kritéria na úspory energií provozu domu. Jejich spotřeba energie na vytápění se pohybuje do 15kWh/m2.
Aby se u domu dalo dosáhnout nízké spotřeby energie na vytápění, musí projektant také zvolit vhodný tvar domu – co nejjednodušší a kompaktní. Bez zbytečných balkónků, výklenků, šikmin atd. Při návrhu se musí dbát také na kvalitní okna, dostatečně silnou tepelnou izolaci a precizní provedení všech konstrukčních detailů.
Pasivní domy
U pasivních domů se do obálky stavby realizuje silnější tepelná izolace, která může mít tloušťku i více než 30cm.
Pasivní dům musí být vždy dokonale vzduchotěsně uzavřený a vybavený řízeným větráním s rekuperací tepla. Název pasivní vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Využívají se vnější zisky ze slunečního záření a vnitřní zisky, jako je teplo vyzařované lidmi a spotřebiči.
Díky kvalitní izolaci a neprůvzdušnosti (vzduchotěsnosti) obálky budovy tyto zisky neutíkají ven a společně s rekuperační jednotkou zajišťují po většinu roku příjemné teploty v místnostech.
Energeticky úsporný systém pasivních domů funguje tak, že se odsává teplý odpadní vzduch z místností a vypouští se ven z domu. Přitom prochází tepelným výměníkem (rekuperátorem), kde pomáhá ohřát čerstvý vzduch na potřebnou teplotu.
Díky tomu máme doma příjemné a zdravé mikroklima bez plísní a bakterií, i když vůbec neotevíráme okna.
Nízkoenergetické domy
Na rozdíl od pasivního, potřebuje nízkoenergetický dům větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém. Tím se vyrovnávají investiční náklady, ale provozní náklady zůstávají u nízkoenergetického domu o poznání vyšší než u domu pasivního.
Nízkoenergetické domy se vytápí pomocí energeticky úsporného zdroje, jakým je například tepelné čerpadlo.
Z čeho je možné tyto domy postavit?
Nízkoenergetický dům lze v zásadě postavit ze stejných materiálů jako pasivní. Vhodné materiály jsou například plná nebo děrovaná cihla, tvárnice z nepálené hlíny, vápenopískové bloky, anebo například i dřevo. To je ale v současné době pomalu ve stejné cenové relaci jako zmíněné cihly.
Odborníci nedoporučují stavět nízkoenergetické domy z pórobetonových tvárnic hlavně z důvodu malé akumulace tepla. U pasivních domů se pórobetonové tvárnice používají jen výjimečně a keramické tvárnice skoro vůbec.
Cena a návratnost
Každého asi nejvíce zajímá cena a návratnost investic. Pořizovací cena nízkoenergetických i pasivních domů bývá o něco vyšší.
Návratnost u nízkoenergetického domu je obvykle mezi 12 až 15 lety.
Pasivní dům je (při současných cenách energií) na tom s návratností o něco lépe, je to kolem 10 let, a to právě díky malé spotřebě energie na vytápění.
Závěrem
Tak, jak jsem článek začala energetickým zákonem, tak ho i skončím. V současné době není možné navrhnout „obyčejný dům“ bez splnění striktních kritérií energetické vyhlášky.
Na novostavby i rekonstrukce se klade takový důraz, co se týče úspor energie, že jiné, než nízkoenergetické a pasivní domy ve své praxi už ani nenavrhuji.
Přemýšlíte, kterou cestou se máte vydat, zda nízkoenergetickou nebo pasivní?
Těžko se v této problematice orientujete a potřebovali byste poradit s orientací, tvarem domu a technologiemi, které by byly pro dům nejlepší, aby splnil účel úspory energií? Objednejte se na odbornou konzultaci a po 90 minutách už budete mít jasněji.